Skip to main content

ZUBNÍ KAZ U DĚTÍ

Když se dítěti od šestého měsíce věku začnou prořezávat mléčné zuby, přichází riziko vzniku zubního kazu . Sklovina a dentin jsou tenčí a méně mineralizované, a proto náchylnější ke vzniku zubního kazu. Zubní kaz může postihnout i stálý chrup.

ODHALENÍ ZUBNÍHO KAZU U DĚTÍ

Pokud si dítě stěžuje na bolest zubů, je obvykle už pozdě, protože v ten moment je zubní kaz v pokročilém stádiu (viz také Příznaky zubního kazu).

skripani zubu

V první fázi, tzv. iniciační, je kaz viditelný jako světlá, téměř průhledná skvrna, která následně změní barvu na hnědou. Změna zabarvení je zapříčiněna demineralizací zubů působením kyselin produkovaných bakteriemi. Později postižený zub často citlivě reaguje na studené, horké, sladké nebo kyselé potraviny či nápoje.

Tip : Pravidelně kontrolujte zuby svého dítěte. Pokud nemají jednotný barevný tón, je lepší navštívit zubního lékaře. Všímejte si také, zda dítě při jídle nebo pití nekřiví obličej. Starších dětí se můžete zeptat přímo. V případě bolesti byste rozhodně měli zubního lékaře navštívit co nejdříve.

PŘÍČINY ZUBNÍHO KAZU U DĚTÍ

Příčinou vzniku zubního kazu je nahromaděný zubní plak. Ten je ideálním prostředím pro množení škodlivých bakterií přeměňujících zbytky sladkých potravin na kyseliny, které napadají zubní sklovinu. Vzniká zubní kaz.


Stravovací návyky jsou pro zdraví zubů vašeho dítěte zásadní. Sladkosti (sušenky nebo čokoláda, sladké nápoje atd.) jsou bakteriemi přeměňovány na kyseliny a poškozují mléčné a stálé zuby.

Škodlivé jsou také kyselé nápoje (džusy) a mnohé nealkoholické nápoje, které obsahují přírodní kyseliny, které jsou rovněž vůči zubům agresivní.

problemy se zuby kvuli sladkostem

Tip: Dbejte na to, aby vaše dítě nejedlo příliš mnoho sladkostí a pilo pouze vodu nebo neslazený čaj (viz také zubní kaz z lahvičky v textu níže). Výjimky jsou samozřejmě v pořádku, jen by neměly být časté.

Správná péče o zuby je pro zdraví zubů základem. Jakmile se objeví první malý mléčný zub, měli byste ráno a večer čistit zuby zubním kartáčkem. Od šesti let věku můžete doplnit a zlepšit ústní hygienu pomocí ústní vody pro děti.

Tip: Nacvičujte čištění zubů ještě před tím, než se objeví první mléčný zub. Většina dětí zpočátku zubní kartáček ještě cucá a kouše, nicméně si na ranní a večerní rituál ústní hygieny rychle přivykne (viz také Čištění dětských zubů).

cisteni zubu

Zvláště vážnou formou je tzv. syndrom kojenecké láhve. Zde se výživový faktor propojuje s faktorem času. Nápoje obsahující cukr nebo ovocné kyseliny zůstávají sáním v ústech delší dobu a kyseliny mají dostatek času poškodit zuby.

Kromě toho se smývají sliny, které normálně brání množení bakterií a zpevňují zub. I nápoje bez cukru tedy poškozují zubní sklovinu.

Tip: Lahvička se savičkou by nikdy neměla sloužit jako náhrada dudlíku k uklidnění dítěte, ale pouze k pití - a to pouze do doby než se dítě naučí pít z hrnečku.


JE ZUBNÍ KAZ U DĚTÍ NEBEZPEČNÝ?

Někteří rodiče si myslí, že kazivost mléčných zubů není tak hrozná, protože "opravdové" zuby teprve narostou a mléčné zuby považují za zástupné stálých. Pokud je ovšem nutné zkažený mléčný zub vytrhnout, může později dojít k vadám skusu.

MOHU SVÉMU DÍTĚTI ZPŮSOBIT ZUBNÍ KAZ?

Škodlivé bakterie, jako například Streptococcus mutans, který způsobuje zubní kaz, se v zásadě z úst do úst přenášet mohou. Zda tyto bakterie následně způsobí zubní kaz, však závisí na individuální ústní hygieně "příjemce". Větším rizikovým faktorem pro vznik zubního kazu je však podání lahve před spaním a nedostatečná ústní hygiena batolete.

Kromě škodlivých se přenáší i prospěšné bakterie, které jsou klíčové pro tvorbu ústní flóry (děti se rodí bez ústní flóry). Ty jsou důležité zejména pro imunitní systém. Neporušený imunitní systém snižuje např. riziko alergií nebo neurodermatitidy.

Tip : Pokud si dítě čistí zuby pravidelně, bakterie nemohou kolonizovat a poté poškodit zuby (viz péče o zuby).


  • Sladkosti a sladké či kyselé nápoje by měly děti konzumovat s mírou. Je lepší, když se dítě nají jednou za čas, než aby si jídlo rozložilo na celý den. Doba, po kterou tekutiny zůstávají v ústech, by měla být co nejkratší. Nikdy tedy nepoužívejte pití jako náhradu za dudlík.

  • Fluoridace je rovněž považována za důležitou ochranu před zubním kazem. Fluorid posiluje zubní sklovinu a brání množení bakterií a tím zabraňuje vzniku zubního kazu. Speciální fluoridová zubní pasta by se měla používat do dvou let věku dítěte. Pak používejte dětskou zubní pastu.

  • Správnou péčí o zuby také zabráníte tvorbě a usazování zubního plaku. Tímto způsobem předejdete hlavní příčině vzniku zubního kazu. Další informace o čištění dětských zubů.

  • Pravidelné prohlídky: Zubní lékaři doporučují první prohlídku, jakmile se dítěti prořeže první mléčný zub.


Léčba zubního kazu u dětí je do značné míry stejná jako u dospělých. Další informace najdete na stránce Léčba zubního kazu.

Další odkazy

Která ústní voda je určena na zubní kaz?

Co je zubní kaz?

Příznaky zubního kazu

Prevence zubního kazu

Léčba zubního kazu